Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jan Olszewski nie żyje

PR 9:22 8 lutego 2019
twitter
Nie żyje były premier Jan Olszewski. Miał 88 lat.

Dziś informowaliśmy Państwa o dramacie Jana Olszewskiego, który trafił nieprzytomny do szpitala.

Teraz, ze smutkiem przekazujemy informacją najgorszą z możliwych. Jan Olszewski, b. premier, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL nie żyje.

O śmierci wybitnego polityka poinformował media Antoni Macierewicz.

Jan Olszewski miał trafić do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie kilka dni temu.

Olszewski był działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych w okresie PRL, w latach 1991-1992 prezesem Rady Ministrów, w latach 2006–2010 doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest kawalerem Orderu Orła Białego.

W latach 60. Olszewski bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

W 1975 roku podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako „noc teczek”. 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.

 

20 sierpnia skończyłby 89 lat.

Cześć Jego Pamięci!

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


TOMASZ SAKIEWICZ - #StrefaWolneOdLGBT. "Symbol LGBT dziś zaczyna się kojarzyć z sierpem i młotem czy swastyką"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze