Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

,,Przystańmy na chwilę, aby uczcić pamięć powstańców''

AS 7:35 1 sierpnia 2018
Telewizja Republika
Dziś w całej Polsce odbędą się uroczystości związane z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17 – w Godzinę „W” – przystańmy na chwilę, aby uczcić pamięć powstańców, którzy podjęli walkę o wolną Polskę.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już w niedzielę. To właśnie tego dnia prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć o najnowszej historii Polski. Wczoraj na warszawskich nekropoliach trwało sprzątanie grobów powstańców. Wziął w nim udział premier Mateusz Morawiecki, który wraz z wolontariuszami pojawił się na cmentarzu Czerniakowskim, na którym są pochowani żołnierze batalionu „Oaza”, a także ludność cywilna, która zginęła podczas walk w czasie Powstania Warszawskiego.

Dzisiaj odbędą się główne uroczystości upamiętniające Powstanie. W stolicy uroczystości zaczną się o godz. 9 od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68). Jak co roku ulicami stolicy przejdzie Marsz Mokotowa. Rozpocznie się on o godz. 10 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

W wielu uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda. O godz. 11 głowa państwa uczci ofiary rzezi Woli. Złoży wieniec przed pomnikiem upamiętniającym zamordowanych na Woli (al. Prymasa Tysiąclecia 46). Prezydent pojawi się również na warszawskich Powązkach Wojskowych, gdzie weźmie udział w uroczystościach przed pomnikiem Gloria Victis.

Tam będzie uczczona Godzina „W”. Pamięć powstańców zostanie uhonorowana we wszystkich miejscach kojarzonych z tym zrywem. Od ok. godz. 16.30 planowany jest Marsz Powstania Warszawskiego. O godz. 19.30 – uroczystość składania wieńców przy pomniku Polegli – Niepokonani. Tam odbędzie się modlitwa międzyreligijna. Oficjalne uroczystości zakończą się rozpaleniem ognia pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego. Podobne uroczystości odbędą się w wielu miejscach kraju.

 

Autor: Jacek Liziniewicz 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


MÓWI SIĘ (SOBALA) - JAN PIETRZAK - POLACY SĄ ZBYT MIŁOSIERNI WOBEC DEMONSTRACJI POGARDY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze