Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nadciąga zima stulecia. Eksperci mówią o "małej epoce lodowcowej" i rekordowych temperaturach
GENIALNY filmik Morgana Freemana! "JESTEŚMY NA WOJNIE"! Reakcja Rosji paniczna!
Płonie Gran Canarii! Trwa ewakuacja
Wczytuję dane...

Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność regulaminu ws. wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

lml 18:10 19 maja 2017
WIKIPEDIA/ ADRIAN GRUCYK/ CC BY-SA 3.0 PL
22 czerwca Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącym zbadania zgodności z Konstytucją ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

Przypomnijmy, że 2 marca grupa 50 posłów PiS z Arkadiuszem Mularczykiem na czele, skierowała do do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie legalności wyboru prof. Gersdorf pierwszą prezes SN. Zdaniem PiS "istnieją poważne wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją".

Poseł podkreślił, że PiS chciały, aby wyrok został wydany jak najszybciej, ponieważ "ma olbrzymie skutki dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, dla funkcjonowania SN, dla relacji TK-SN", a "uznanie nieskuteczności wyboru pani prezes będzie miało olbrzymie skutki". – Wówczas ustawodawca powinien szybko uregulować kwestie procedury wyboru oraz wyboru i przedstawienia panu prezydentowi kandydatury – dodał Arkadiusz Mularczyk. – Podnosimy i mamy tu wątpliwości, czy tym aktem prawa wewnętrznego, a mianowicie regulaminem, który jest podejmowany przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, można dokonywać procedury wyboru kandydata na prezesa SN, a następnie przedstawić go prezydentowi. Czyli aktem prawa wewnętrznego, który - podkreślam - nie jest publikowany na zewnątrz, dokonuje się wyboru kandydata, którego skutki są istotne, ponieważ dotyczą zatwierdzenia tego kandydata przez prezydenta – wyjaśnił poseł.
 
Prof. Gersdorf została mianowana pierwszą prezes SN 30 kwietnia 2014 roku, o czym zadecydował ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Kadencja pierwszego prezesa SN trwa sześć lat.

Źródło: 300polityka.pl, telewizjarepublika.plWczytuję ocenę...
TAGI:

Otwartym Tekstem odc. 50 - Sprawa Toma Diericka oraz rozmowa z poetą Wojciechem Wenclem

Wczytuję komentarze...