Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

1 września 1939 roku w relacji zachodnich i polskich mediów z tamtego czasu

AKŁ 13:15 1 września 2020
„Schleswig-Holstein” ostrzeliwuje Gdynię z portu w GdańskuWikipedia
"Siły niemieckie dokonały inwazji na Polskę a ich samoloty zbombardowały polskie miasta łącznie ze stolicą, Warszawą" – donosiło BBC. - "Bandycki najazd armii niemieckiej bez wypowiedzenia wojny na ziemie polskie" - pisał "Goniec warszawski".

Jak napisały o 1 września gazety na świecie i w Polsce? Ile było w tym "politycznej poprawności", jeśli chodzi o prasę zagraniczną, a ile bólu, wściekłości i niedowierzania w naszych mediach? Oto konkretne przykłady:

Prasa zagraniczna z lekkim dystansem, ale sympatią dla Polski

Atak nadszedł baz jakiegokolwiek ostrzeżenia czy deklaracji wypowiedzenia wojny. Wielka Brytania i Francja zmobilizowały swoje siły i przygotowują się do wojny po raz drugi w tym stuleciu – czytamy w BBC.

BBC precyzuje, że atak nastąpił przed świtem, w licznych miejscach i wzięła w nim udział zarówno piechota, jak i kawaleria oraz czołgi wchodzące w skład pięciu armii, które liczyły w sumie 1,5 mln ludzi. Zaraz po tym miały miejsce naloty lotnicze na miasta. Korespondent podkreślił, że inwazja „szybko postępowała” z powodu ubogiej liczebnie artylerii, piechoty i sił powietrznych po stronie polskiej.

Times relacjonuje o tym, jak o 6 rano w Warszawie zawyły syreny ostrzegawcze, ale „mieszkańcy zareagowali na nie spokojnie i tylko niektórzy wyszli na ulice, aby sprawdzić, co się stało”. Times pisze o szczegółach Prowokacji Gliwickiej i o tym, jak „niemieckie radio nadało szereg nigdy wcześniej nie przedstawianych polskiemu rządowi roszczeń”. Wspomina też o ultimatum, jakie premier Neville Chamberlain przedstawił niemieckiemu ministrowi spraw zagranicznych Joachimowi von Ribbentropowi. „Powiedział, że jeśli Niemcy się nie wycofają, to Wielka Brytania i Francja spełnią obietnicę wsparcia daną Polsce. Von Ribbentrop odpowiedział, że nigdy nie przekaże tych słów Adolfowi Hitlerowi”.

New York Times "krzyczy" wielkim nagłówkiem: "Niemiecka armia atakuje Polskę, miasta zbombardowane, porty zablokowane, Gdańsk wcielony do Rzeszy".

 

Prasa polska pełna emocji

"Goniec Warszawski" na pierwszej stronie donosi: "Bandycki najazd armii niemieckiej bez wypowiedzenia wojny na ziemie polskie". Zamieszcza orędzie prezydenta Mościckiego do narodu Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli Państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały Naród w obronie swojej Wolności, Niepodległości i Honoru, skupi się dookoła Wodza Naczelnego i Sił Zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich.Cały Naród Polski, pobłogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z Armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”.

Publikuje też wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Święty Boże": Święty Boże,

Święty Boże,
Święty a Nieśmiertelny!
Błogosław naszej broni,
Gdy ją piechur przyłoży do skroni,
Niech trafia najcelniej.
Święty Boże,
Wszechmocny a Tajemny,
Który jesteś w niebie!
Niech żaden nasz pocisk
I żaden nasz wystrzał
Nie padnie daremny
W okrutnej potrzebie.

"Kurier Warszawski" na swojej czołówce donosi: "Niemcy podstępnie zaatakowali Polskę". Również zamieszcza odezwę prezydenta Mościckiego do narodu oraz informuje o atakach na polską armię i bombardowaniu polskich miast. 

Lewicowy Dobry wieczór Kurier czerwony pisze najostrzej „Rozbójnicy świata, Niemcy napadli dziś na Polskę. Wojna o wolność narodu rozpoczęta. O stalowy mur bohaterskiej armii rozbije się bandycki najazd na Polskę” – przekonuje gazeta.

Wychodzący we Lwowie „Dziennik Polski” został wyraźnie wydrukowany przed agresją niemiecka na Polskę, gdyż po datą 1 września 1939 r. na pierwszej stronie znajdujemy dwa główne tytuły: „Wobec nowych prowokacji Berlina Polska wydała szereg zarządzeń obronnych” oraz „Rzesza przekroczyła wszelkie dopuszczalne granice w zuchwałym zagrażaniu Polsce”

 

 

Źródło: Times, BBC, NYT

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze