Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

275 organizacji młodzieżowych i obywatelskich zaangażowało się w pomoc seniorom

JD 17:36 23 stycznia 2021
Zdjęcie ilustracyjne.pexels.com/Andrea Piacquadio
275 organizacji młodzieżowych i obywatelskich zaangażowało się w pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – podał pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek. Jak mówił, przed Korpusem nowe zadanie: pomoc seniorom podczas szczepień.
Sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, sekretarz stanu w KPRM i wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Adam Andruszkiewicz wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg i z wiceministrem rodziny i polityki społecznej Stanisławem Szwedem wzięli udział w czwartek w konferencji poświęconej seniorom.

Piotr Mazurek podsumował dotychczasowe działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Poinformował, że na apel dotyczący niesienia pomocy starszemu pokoleniu Polaków odpowiedziało już 275 organizacji młodzieżowych i obywatelskich. Zaznaczył, że liczba organizacji wspierających akcję cały czas wzrasta, rejestracja chętnych jest wciąż otwarta. Wskazał, że istotnym elementem projektu jest budowanie relacji młodzieży ze starszym pokoleniem, które będą utrzymane także na długo po zakończeniu realizacji akcji.

Pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej zaznaczył, że bieżące wsparcie potrzeb dotyczących codziennego funkcjonowania seniorów jest pierwszym etapem realizacji założeń Korpusu. Poinformował, że teraz Korpus niezwłocznie przechodzi do realizacji kolejnego etapu projektu, który będzie miał na celu pomoc i wsparcie seniorów podczas szczepień w ramach akcji #zabierz_babcię/dziadka na szczepienie. Zapowiedział, że wkrótce zostanie przedstawionych więcej szczegółów na temat planowanych działań.

Minister rodziny i polityki społecznej mówiła o "swoistym prezencie dla seniorów" – waloryzacji emerytur i czternastej emeryturze. Maląg potwierdziła, że na ten cel zaplanowano w budżecie 35 mld zł. W czwartek Sejm uchwalił ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że to dodatkowe świadczenie jesienią otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Z kolei zgodnie z ustawą w sprawie waloryzacji rent i emerytur, świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną od marca 2021 r. o wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 50 zł.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Seniorzy z Dziennych Domów Seniora, którzy uczestniczyli w spotkaniu dzięki połączeniu online, mówili, że się cieszą, że seniorzy są grupą dostrzeganą przez rząd. Deklarowali też, że są gotowi, by zaszczepić się przeciw COVID-19, gdyż chcą żyć normalnie, chodzić do sklepu, spotykać się ze znajomymi, spędzać czas z rodziną, z wnukami.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze