34 nowych rekrutów złoży przysięgę w Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej

Portal TV Republika, wch 22-04-2024, 17:30
Artykuł
domena publiczna

Jak co roku, 6 maja na Dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim w Watykanie odbędzie się uroczyste zaprzysiężenie nowych rekrutów Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. W tym roku będzie ich 34, poinformowała Gwardia w swoim komunikacie, a co podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Uroczyste ślubowanie odbywa się tradycyjnie 6 maja, w rocznicę śmierci 147 gwardzistów, którzy oddali życie w obronie papieża podczas Sacco di Roma, kiedy to Rzym został najechany i rozgrabiony przez wojska Karola V.

Podczas ślubowania gwardziści prezentują się w „Gran Gala”, czyli w mundurze i zbroi, co w innych przypadkach ma miejsce tylko podczas papieskiego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” w Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Oczekuje się, że w ceremonii zaprzysiężenia weźmie udział delegacja Konfederacji Szwajcarskiej pod przewodnictwem prezydent Violi Amherd i przewodniczącego Rady Narodowej Erica Nussbaumera, a także przewodniczącej Rady Stanu Evy Herzog. Według komunikatu prasowego z 17 kwietnia, w ceremonii weźmie również udział szef szwajcarskiej armii, brygadier Jacques Frédéric Rüdin, zastępca szefa sztabu sił zbrojnych, a także przewodniczący Konferencji Episkopatu Szwajcarii, biskup Felix Gmür z Bazylei.

Najstarsza armia na świecie została założona przez papieża Juliusza II 22 stycznia 1506 roku i jest odpowiedzialna za ochronę papieża i jego rezydencji. Komendantem jest pochodzący z regionu Lucerny pułkownik Christoph Graf. Gwardia Szwajcarska jest odpowiedzialna za kontrolowanie dostępu do Watykanu, Pałacu Apostolskiego, zapewnianie porządku i usług reprezentacyjnych podczas ceremonii papieskich i przyjęć państwowych oraz ochronę Kolegium Kardynalskiego podczas wakatu na Stolicy Apostolskiej. Dom św. Marty, w którym mieszka papież Franciszek, jest strzeżony częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez Żandarmerię Watykańską.

Gwardia, przypomina KAI, liczy 135 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.

Korpus składa się z gwardzistów pochodzących ze wszystkich regionów językowych Szwajcarii. Najwięcej gwardzistów pochodzi z kantonu Fryburg (17), a następnie z kantonów Valais (16) i Sankt Gallen (13).

Źródło: kai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy