Ambasador Rosji wezwany do MSZ! Resort wezwał władze Rosji do wzięcia odpowiedzialności za śmierć Nawalnego

Portal TV Republika/jb 20-02-2024, 18:40
Artykuł
Screenshot Portal X
Portal X @Bielsat_pl

Dziś do MSZ wezwany został ambasador Rosji Siergiej Andriejew. MSZ wezwało władze Rosji do wzięcia odpowiedzialności za śmierć Aleksieja Nawalnego i przeprowadzenia pełnego i transparentnego śledztwa - poinformował resort dyplomacji.

O wezwaniu we wtorek rosyjskiego ambasadora poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych.

"MSZ wezwało władze Rosji do wzięcia odpowiedzialności za śmierć Aleksieja Nawalnego i przeprowadzenia pełnego i transparentnego śledztwa w celu ustalenia okoliczności i przyczyny jego śmierci" - poinformowano.

W komunikacie MSZ przypomniano, że w piątek, 16 lutego 2024 r., "rosyjskie służby więzienne poinformowały o śmierci przebywającego w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Nawalnego". Resort dyplomacji zaznaczył, że "jako jeden z liderów rosyjskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego", Nawalny został "skazany w procesie pokazowym na 19-letni wyrok więzienia za rzekomy ekstremizm", a "zgodnie z doniesieniami, w czasie odbywania kary Nawalny był poddawany nieuzasadnionym środkom dyscyplinarnym, w tym długotrwałej izolacji".

"Śmierć i uprzednie nieludzkie traktowanie Nawalnego jest symptomatyczne dla postępowania rosyjskich władz z więźniami politycznymi, opozycjonistami i obrońcami praw człowieka. Jest to niezgodne ze standardami demokratycznymi i stanowi naruszenie ich praw obywatelskich" - oświadczyło MSZ.

Jak podkreślono, "wraz z demokratyczną społecznością międzynarodową, Polska z niepokojem obserwuje rosnącą liczbę więźniów politycznych w Rosji, z których wielu przebywa w koloniach karnych w ciężkich warunkach zagrażających ich zdrowiu i życiu; wśród nich pozostają czołowi działacze rosyjskiej opozycji w tym m.in. Władimir Kara-Murza czy Ilja Jaszyn".

Resort dyplomacji stwierdził ponadto, że "władze Federacji Rosyjskiej demonstrują całkowite odrzucenie norm moralnych nie tylko w kontekście postępowania z rodzimym społeczeństwem obywatelskim, ale również w trwającej przeciw Ukrainie wojnie".

"Polska wzywa Rosję do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych bezprawnej agresji na Ukrainę, zadośćuczynienia jej ofiarom, oraz rozliczenia popełnianych zbrodni wobec państwa ukraińskiego i jego ludności cywilnej" - głosi oświadczenie MSZ.

 

Źródło: PAP, Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy