Brytyjski premier z wizytą w Warszawie. Ogłosi ważną rzecz!

portal tvrepublika.pl/za 23-04-2024, 10:20
Artykuł
HM Treasury, Open Government License 3 via Wikipedia Commons

Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosi dziś w Warszawie nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 500 mln funtów, o czym poinformowało minionej nocy jego biuro. Jak zaznaczono, to największy pojedynczy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy.

W wydanym komunikacie zapowiedziano, że Sunak spotka się z polskim premierem, aby omówić pogłębienie stosunków brytyjsko-polskich, po czym obaj przeprowadzą rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat bezpieczeństwa europejskiego i wsparcia dla Ukrainy. Następnie premier uda się do Niemiec na spotkanie z kanclerzem Olafem Scholzem.

Poinformowano, że dodatkowe fundusze w wysokości 500 milionów funtów zwiększą wartość brytyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy do 3 mld funtów w tym roku finansowym i zostaną wykorzystane do szybkiego dostarczenia pilnie potrzebnej amunicji, obrony powietrznej, dronów i wsparcia inżynieryjnego.

Ministerstwo obrony przekaże również największy do tej pory pojedynczy pakiet sprzętu dla Ukrainy, który obejmie 60 łodzi bojowych, ponad 1600 pocisków uderzeniowych i obrony powietrznej, a także dodatkowe precyzyjne pociski kierowane dalekiego zasięgu Storm Shadow, ponad 400 pojazdów, w tym 160 pojazdów Husky, 162 pojazdy opancerzone i 78 pojazdów terenowych oraz prawie 4 miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

"Obrona Ukrainy przed brutalnymi ambicjami Rosji jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa i całej Europy. Jeśli Putin odniesie sukces w tej agresywnej wojnie, nie zatrzyma się na polskiej granicy. Jestem w Warszawie, aby pogłębić więzi z naszymi polskimi partnerami i zapewnić nowe, krytyczne wsparcie wojskowe dla obrony Ukrainy. Ukraińskie siły zbrojne nadal dzielnie walczą, ale potrzebują naszego wsparcia - i potrzebują go teraz", oświadczył Sunak.

W wydanym komunikacie zapowiedziano, że podczas swojego pierwszego osobistego spotkania z premierem Polski - Sunak będzie dążył do pogłębienia więzi między Wielką Brytanią a Polską w wielu kwestiach. Ma zaoferować rozmieszczenie eskadry myśliwców RAF Typhoon w celu prowadzenia NATO-wskich operacji Air Policing nad Polską w przyszłym roku. Ponadto, aby jeszcze bardziej ożywić handel i wesprzeć brytyjskie firmy chcące inwestować w Polsce, ogłosi potrojenie funduszy dostępnych w ramach UK Export Finance, brytyjskiego mechanizmu wsparcia eksportu, z 5 milionów funtów do 15 milionów funtów.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy