Groźna broń Rosji. Cyrkon wyzwaniem dla Ukrainy! [wideo]

Portal TV Republika 14-02-2024, 20:15
Artykuł
PortalX@PolskieSluzby

Użyty po raz pierwszy rosyjski pocisk hipersoniczny Cyrkon będzie stanowił poważne wyzwanie dla ukraińskiej obrony powietrznej, zwłaszcza jeśli byłby wystrzeliwany z lądowych systemów K-300 - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano ustalenia Kijowskiego Naukowo-Badawczego Instytutu Ekspertyz Sądowych, według których 7 lutego Rosja po raz pierwszy użyła do ataku na Ukrainę pocisku hipersonicznego Cyrkon. Instytut wyjaśnił, że na fragmentach silnika i mechanizmu sterującego znajdują specyficzne cechy, charakterystyczne dla pocisku 3M22 Cyrkon.

Jak zwrócono uwagę w aktualizacji, mogący osiągać prędkość do 9 Machów i mający efektywny zasięg do 1000 km Cyrkon został skonstruowany z myślą o rosyjskiej marynarce wojennej, jednak brak na Morzu Czarnym okrętów, o których wiadomo, że mogłyby przenosić ten pocisk, stawia poważne pytania o sposób jego wystrzelenia.

"Jest możliwe, że K-300, rosyjski lądowy system służący do obrony wybrzeża, przystosowany został do tego celu. Jeśli jego użycie zostanie potwierdzone, byłoby to poważnym wyzwaniem dla ukraińskiej obrony powietrznej ze względu na jego szybkość i zwrotność. Jest możliwe, że Rosjanie testują nowy system broni w realnym środowisku konfliktu, aby uzyskać pewność co do niego i zademonstrować możliwości" - napisano.

Źródło: Niezalezna.pl,PAP,PortalX

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy