Rosjanie strajkują po śmierci Nawalnego. Są pierwsze zatrzymania [wideo]

portal tvrepublika.pl, za 17-02-2024, 09:30
Artykuł
twitter.com/@jackryan212

W Rosji już wczoraj wieczorem doszło do pierwszych zatrzymań w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego - m.in. w Moskwie i Niżnym Nowogrodzie. Poniżej przedstawiamy kilka filmików, które opublikowano w mediach społecznościowych.

W odpowiedzi na informację o śmierci Aleksieja Nawalnego - na ulice wielu europejskich miast wyszli protestujący. Protestowali także Rosjanie, którzy zostawiali kwiaty w spontanicznie organizowanych miejscach pamięci. Poinformował o tym anglojęzyczny profil niezależnej telewizji Biełsat. Kanały na Telegramie relacjonowały na żywo zatrzymanie młodego mężczyzny, który trzymał plakat ze słowem „morderca”, odnoszącym się do Władimira Putina. 

Biełsat przekazał, że tylko w Niżnym Nowogrodzie zatrzymano wczoraj 11 osób. Sympatycy Nawalnego chcieli złożyć kwiaty pod pomnikiem Iriny Slaviny, dziennikarki, która pochodziła z tego miasta i w 2020 roku podpaliła się w proteście przeciwko rosyjskim władzom. Miejsce upamiętniające jej śmierć stało się jednocześnie spontanicznie wybranym miejscem zgromadzenia upamiętniającego zmarłego opozycjonistę.

Również doradca szefa MSW Ukrainy poinformował w sieci, że w Petersburgu zatrzymani zostali fotograf „Nowej Gaziety” oraz dziennikarz RusNews. Służby apelowały, by się rozejść i ostrzegały, że organizowanie masowych zgromadzeń jest nielegalne. Protesty w Rosji są nielegalne z uwagi na surowe przepisów antydysydenckie, a władze szczególnie surowo potraktowały wiece poparcia dla Nawalnego.  

 

Źródło: portal tvrepublika.pl, wprost.pl, twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy