Siostry klaryski z Belorado zostały ekskomunikowane

Artykuł
De Zarateman - Trabajo propio, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31451745

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy m.in. nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Decyzja hierarchy wieńczy trwający od ponad roku konflikt między władzami kościelnymi a 10 oskarżonymi o schizmę zakonnicami, które odmówiły stawienia się przed sądem kościelnym.

Abp Iceta przekazał, że wraz z dokumentem potwierdzającym ekskomunikę wydano również dekret o wydaleniu sióstr ze stanu duchownego. W świetle tych decyzji - podkreślił hierarcha - klaryski będą musiały opuścić klasztor w Belorado i zastąpią je inne zakonnice.

Władze hiszpańskiej archidiecezji podały w komunikacie, że wykluczenie zbuntowanych zakonnic wynikało m.in. z faktu, że odmawiały uznania jurysdykcji sądu kościelnego.

Konflikt pomiędzy klaryskami z Belorado a miejscową archidiecezją dotyczył m.in. zarządzania kościelnymi nieruchomościami, a także postawy zakonnic, które negują postanowienia Soboru Watykańskiego II z lat 1962-1965, wprowadzone, by zreformować i uwspółcześnić Kościół.

W maju klaryski opublikowały swoje stanowisko w sprawie konfliktu z władzami kościelnymi. W dokumencie zatytułowanym “Manifest katolicki” przekazały, że nie uznają zwierzchnictwa lokalnego biskupa ani papieża Franciszka. Za ostatniego legalnego przywódcę Kościoła katolickiego uznają zmarłego w 1958 r. papieża Piusa XII.

Źródło: portal Telewizja Republika; pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy