Te dwa reżimy kolejny raz ze sobą współpracują

Portal TV Republika, kk 22-04-2024, 20:15
Artykuł
wikipedia.com

Władze Kuby i Rosji zawarły w Hawanie porozumienie o współpracy w zwalczaniu przestępczości oraz wykorzystaniu technologii cyfrowych. Strony zobowiązały się też do wzajemnego wspierania w doradztwie prawnym w sprawach karnych.

Umowa przewiduje też, że po ponad 10-letniej przerwie Moskwa i Hawana wznowią współpracę pomiędzy swoimi prokuraturami wojskowymi. Jak poinformował w komunikacie prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel, porozumienie z Rosją zostało zawarte przy okazji trwającej od poniedziałku wizyty prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej Igora Krasnowa. Ze strony władz Kuby dokument o współpracy podpisała prokurator generalna tego kraju Yamila Pena.

W lutym br. szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow podczas wizyty w Hawanie nazwał Kubę „najważniejszym sojusznikiem Rosji w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach” i wyraził zadowolenie z coraz intensywniejszego dialogu obu państw „na wszystkich poziomach”. W marcu rząd Kuby ogłosił, że porozumiał się z Rosją w sprawie nasilenia przez ten kraj inwestycji na karaibskiej wyspie. Kubański wicepremier Ricardo Cabrisas poinformował wówczas, że otrzymał zapewnienie od wicepremiera Rosji Dmitrija Czernyszenki o rychłym uruchomieniu przez Moskwę kolejnej linii kredytowej dla Kubyw celu stabilizacji dostaw ropy naftowej, produktów petrochemicznych, zboża oraz nawozów”.

Przy okazji wizyty Cabrisasa na Kremlu reżim w Hawanie poinformował, że od stycznia 2023 r. Rosjanie otworzyli na Kubie około 100 spółek. Powstały one głównie w sektorze energetycznym, przemyśle ciężkim, bankowości, informatyce, rolnictwie oraz w turystyce.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy