Uchodźcy z Ukrainy będą mogli pozostać przez kolejne półtora roku

Portal TV Republika/jb 18-02-2024, 15:45
Artykuł
Canva.com

Ukraińscy uchodźcy, którzy schronili się w Wielkiej Brytanii po rosyjskiej napaści, będą mogli pozostać w tym kraju przez kolejne półtora roku - ogłosiło w niedzielę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Do Wielkiej Brytanii przyjechało dotychczas ponad 200 tys. ukraińskich uchodźców.

Po wybuchu wojny brytyjski rząd uruchomił dwa programy wizowe dla ukraińskich uchodźców - jeden dla osób, które jeszcze przed rosyjską napaścią miały w Wielkiej Brytanii krewnych, a druga - to program "Domy dla Ukrainy", w ramach którego osoby prywatne, kościoły, organizacje charytatywne czy władze lokalne mogły oferować nieodpłatne przyjęcie ich pod swój dach na co najmniej pół roku.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli w ramach tych programów, otrzymali prawo pobytu w Wielkiej Brytanii - wraz z prawem do pracy i korzystania ze świadczeń - na trzy lata, co oznacza, że pierwsze przyznane wizy będą wygasać na w marcu 2025 roku.

Jak wyjaśniło w wydanym komunikacie brytyjskie MSW, aby zapewnić im przewidywalną przyszłość, rząd już teraz zdecydował, że od początku 2025 roku będą mogli występować o przedłużanie wiz o kolejne 18 miesięcy, czyli do września 2026 roku.

Według stanu na początek tego tygodnia, brytyjski rząd przyznał ukraińskim uchodźcom prawie 252,2 tys. wiz - 71,9 tys. dla osób, które miały już krewnych i 180,9 tys. w ramach programu "Domy dla Ukrainy". Do Wielkiej Brytanii przyjechało 200,2 tys. osób - 56,8 tys., którzy mieli krewnych i 143,4 tys. korzystających z programu "Domy dla Ukrainy".

Dodatkowo przedłużono wizy 31,4 tys. Ukraińców, którzy już wcześniej byli w tym kraju. 

Źródło: PAP, Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy