W tym roku nastąpi zakup dronów bojowych za 36 mln euro

Portal TV Republika, kk 16-02-2024, 12:15
Artykuł
facebook.com

W tym roku na zakup dronów bojowych planujemy wydać 36 mln euro — poinformował minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas na Facebooku. Szef resortu podkreślił, że jego kraj jest jedynym wśród państw bałtyckich, w którym siły obrony powietrznej posiadają jednostkę bezzałogowych systemów powietrznych.

Litwa jest jedynym państwem wśród krajów bałtyckich, w którym siły obrony powietrznej posiadają jednostkę bezzałogowych systemów powietrznych współpracujących z dronami Centrum Wsparcia Wywiadu, a w armii sformowano jednostki wykorzystujące bezzałogowe systemy powietrzne” – czytamy w komunikacie ministra Arvydasa Anuszauskasa. - „Już na początku wojny na Ukrainie w 2022 r. została zawarta umowa na zakup dronów bojowych Switchblade 600, która zostanie zrealizowana w roku bieżącym” – informuje minister.

W celu zaangażowania litewskiego przemysłu do produkcji dronów od 2022 roku w kraju są organizowane Dni Dronów, na które są zapraszane zainteresowane firmy. „Moim życzeniem byłoby, aby swe siły połączyli producenci różnych komponentów - optyki, laserów, oprogramowania - w celu wyprodukowania zaawansowanego technologicznie, ale niedrogiego litewskiego drona” – stwierdził litewski minister obrony.

W 2023 roku litewskie wydatki na obronę wyniosły 2,52 proc. PKB. W tym roku na ten cel przewidziano 2,75 proc. PKB. Niektórzy eksperci mówią, że Litwa na obronę powinna wydawać co najmniej 3 proc. PKB.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy