Wawrzyk w Republice: rok temu Tusk sam chciał tej komisji! [wideo]

portal tvrepublika.pl 30-05-2023, 11:50
Telewizja Republika

"Głosowałem za tą komisją. Nie widzę powodów do mówienia, że ona ma charakter niekonstytucyjny. Ostateczną decyzję, w cudzysłowie, bo w postaci wyroków w konkretnej sprawie będą wydawały sądy administracyjne. Więc kontrola sądowa nad tym procesem zostanie zachowana w pełni. Nikt nie mówi, żeby tej kontroli nie było", mówił dziś na naszej antenie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Wiceszef MSZ odniósł się również do wypowiedzi ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego dla TVN24. Chodzi o to, że rząd USA podziela obawy związane z ustawami, które mogą pozwalać na zmniejszenie możliwości wyborców do głosowania na tych kandydatów, na których chcą głosować, ustawami omijającymi jasno określony proces przed niezawisłymi sądami. 

W ocenie Wawrzyka, "ten argument jest akurat niekoniecznie trafny". "Natomiast sama ustawa jest bardzo potrzebna, szczególnie w sytuacji, w której obecnie jesteśmy. Przypomnę, że jeszcze prawie rok temu pan Donald Tusk sam się domagał takiej komisji. Więc pytanie, co się stało, że tak się dzieje", mówił.

W rozmowie z TVN24 amerykański ambasador był pytany o podpisaną przez prezydenta ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. "Jesteśmy doskonale świadomi tego, co niepokoi wiele osób odnośnie tej ustawy. W pełni rozumiemy i podzielamy to, dlaczego prezydent Duda przekierował tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten ocenił, czy te obawy sprawiają, że ta ustawa jest niekonstytucyjna", odpowiedział.

Jak dodał - "powiem tyle: rząd Stanów Zjednoczonych podziela obawy związane z ustawami, które w oczywisty sposób mogą pozwalać na zmniejszenie możliwości wyborców do głosowania na tych kandydatów, na których chcą głosować, ustawami omijającymi jasno określony proces przed niezawisłymi sądami".

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy