Wystartował chiński statek kosmiczny. Załoga będzie miała, co robić...

portal tvrepublika.pl 30-05-2023, 09:40
Artykuł
Reuters

Chińska agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że Pekin wystrzelił dziś statek kosmiczny Shenzhou-16 z trzyosobową załogą. Przez okres pięciu miesięcy będzie ona realizować misję na stacji orbitalnej Tiangong.

Statek kosmiczny wystartował z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach o godz. 9.31 czasu pekińskiego (godz. 3.31 w Polsce). Około 10 minut po starcie Shenzhou-16 oddzielił się od rakiety nośnej Long March 2F i wszedł na wyznaczoną orbitę, podała Xinhua, powołując się na informacje chińskiej agencji kosmicznej CMSA.

Członkowie załogi - Jing Haipeng, Zhu Yangzhu oraz Gui Haichao, będą prowadzać na orbicie testy i badania w różnych dziedzinach, między innymi takich jak zjawiska kwantowe. Będą też weryfikować teorię względności i badać pochodzenie życia. Po pięciu miesiącach załogę zastąpi kolejna ekipa astronautów.

Jest to 29. misja od czasu zatwierdzenia i zainicjowania załogowego programu kosmicznego w Chinach, oraz 475. start rakiety nośnej z serii Long March, podała Xinhua.

Źródło: twitter.com, PAP, Reuters

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy