Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Abp Jędraszewski: Europa i Polska znajdują się w obliczu śmiertelnego kulturowego niebezpieczeństwa

A.N. 18:51 11 lipca 2020
PAP/ Waldemar Deska
Miejsce chrześcijańskiego humanizmu chce zająć antyhumanizm, miejsce obiektywnych i trwałych wartości - nihilizm - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski wygłosił homilię adresowaną do uczestników 29. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.
Według biura prasowego Jasnej Góry, w pielgrzymce uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób - w tym roku frekwencja była niższa niż w ubiegłych latach, a w związku z niedzielnymi wyborami prezydenckimi uroczystości, zwykle dwudniowe, zostały ograniczone do jednego dnia. Uczestniczący w pielgrzymce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewniał, że udział w wyborach jest bezpieczny.

W pielgrzymce uczestniczyła dyrektor generalna Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych. Jak poinformował o. Rydzyk, prezydent Andrzej Duda skierował list do uczestników pielgrzymki, który jednak nie został publicznie odczytany ze względu na trwającą ciszę wyborczą.

Głównym punktem pielgrzymki była msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, który w homilii nawiązał m.in. do przypadającej w tym roku setnej rocznicy bitwy warszawskiej, która - jak mówił - obroniła Polskę i Europę przed bolszewicką nawałą.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie, po stu latach od tamtej wiktorii, znajdujemy się jako Europa i Polska w obliczu kolejnego, równie śmiertelnego niebezpieczeństwa. Tym razem ma ono charakter przede wszystkim kulturowy. Jak wielokrotnie pisał o tym i mówił św. Jan Paweł II Wielki, a także papież Benedykt XVI, ludzie współcześni żyją tak, jakby Pana Boga nie było. Nie są już więc, jak niegdyś, istotami poszukującymi Boga, ale pozostają zupełnie zobojętniali na jego obecność. Wraz z tą postawą idzie odrzucenie przez nich prawa naturalnego" - powiedział abp Jędraszewski.

"Miejsce obiektywnej prawdy zajmują: post-prawda, relatywizm, kłamstwo i fake-newsy. W zaistniałej pustce duchowej ludzie stają się zupełnie bezbronni wobec ideologii wyrastających – jak bolszewizm – z korzeni marksistowskich, podważających instytucje małżeństwa i rodziny, i tworzących programy, których celem jest moralna deprawacja dzieci i młodzieży. Człowieczeństwo ludzi, które przecież nie może istnieć i rozwijać się bez prawdy, dobra i piękna, jest już w samych swych fundamentach zagrożone. Miejsce chrześcijańskiego humanizmu chce zająć antyhumanizm, miejsce obiektywnych i trwałych wartości – nihilizm, miejsce osoby ludzkiej stworzonej na boży obraz i podobieństwo – dziwna istota pozbawiona tożsamości, wydana na łup złudnym i krótkotrwałym przyjemnościom zmysłowym" - ocenił metropolita krakowski.

"W tej sytuacji – podobnie jak polscy biskupi 100 lat temu – kierujemy nasz wzrok ku Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej Królowej, i wołamy: Matko, ratuj! Matko, daj nam siłę ducha, dzięki któremu nie ulegniemy dyktaturze mniejszości. Przywrócić nam jasność oceny tego, co jest dobre i co jest złe. Obdarz wewnętrzną mocą, aby zawsze iść za głosem sumienia i wybierać dobro, a jednocześnie odważnie i wytrwale przeciwstawiać się złu" - powiedział arcybiskup, za wzór zawierzenia Matce Bożej wskazując św. Jana Pawła II.

Jak mówił abp Jędraszewski, papież "budował chrześcijański humanizm i o ten humanizm się nieustannie upominał – w wymiarze zarówno indywidualnym, jak i narodowym".

Zwracając się do Rodziny Radia Maryja metropolita ocenił, że od prawie 30 lat jest ona wspólnotą "zatroskaną o to, aby wskazywać na Chrystusa i w ten sposób przyczyniać się do rozwoju człowieka i człowieczeństwa na polskiej ziemi, a także poza jej granicami; zatroskaną o to, aby budować autentyczny chrześcijański humanizm".

"Trwajcie, moi drodzy, w tym wielkim, głęboko humanistycznym dziele. Trwajcie w nim dzisiaj, jutro, przez następne dni, miesiące i lata" - nawoływał hierarcha w homilii, nagrodzonej przez wiernych długimi oklaskami.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze