Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Adam Bodnar staje po stronie opozycji

jp, lml 11:27 20 lipca 2017
WIKIPEDIA/Domena Publiczna
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar napisał list do prezydenta, w którym apeluje o weto dla ustaw reformujących sądownictwo.

"Zdaję sobie sprawę, że wymiar sprawiedliwości wymaga reform" – pisze do prezydenta Andrzeja Dudy rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. – „Powstaje jednak pytanie, czy rozwiązania zaproponowane w powyższych ustawach są właściwą drogą dla rozwiązania problemów trapiących polskie sądownictwo”.

W mojej ocenie – pisze do Prezydenta RPO (VII.510.35.2017) – „przyjęcie tych ustaw nie służy kompleksowej reformie wymiaru sprawiedliwości, lecz zmierza do podporządkowania sądów władzy politycznej. Podpisanie ich może narazić państwo polskie na sytuację skutkującą naruszeniem prawa każdej osoby do niezależnego sądu”

Przypomnijmy, że w rozmowie z Lidią Lemaniak dla "Gazety Polskiej Codziennie", wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podkreślił, że "Sąd Najwyższy to najważniejszy sąd w Polsce – nie da się skutecznie zreformować sądownictwa bez reformy tego sądu".

"To właśnie SN jest instytucją, która powinna szczególnie mocno reagować na patologie w środowisku sędziowskim – niestety od lat tego nie robi. Nowe regulacje muszą zagwarantować pełnienie funkcji sędziego przez osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych i etycznych. Jednym z najważniejszych elementów tego projektu jest reforma sądownictwa dyscyplinarnego. Nie tylko dla sędziów, lecz także dla prokuratorów, komorników, notariuszy i innych. Stąd powołanie Izby Dyscyplinarnej. Wymiar sprawiedliwości w zakresie spraw dyscyplinarnych musi być wolny od jakichkolwiek nacisków. Prawnicze kasty nie mogą nadal same siebie oceniać, co często oznacza kryć. Tylko skuteczne i szybkie pozbywanie się czarnych owiec podniesie standardy etyczne i odbuduje zaufanie do całego środowiska sędziowskiego" – dodał. 

 

Źródło: rpo.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze