Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Biuro Polityki Międzynarodowej. W jego ramach m.in. Sekretariat do spraw Trójmorza

mm 13:30 11 kwietnia 2021
W ramach Biura Polityki Międzynarodowej powstanie m.in. Sekretariat do spraw Trójmorza Fot. PAP/Andrzej Lange
15 kwietnia prezydent Andrzej Duda zainauguruje prace Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP; powoła szefa Biura, a także wchodzące w jego skład Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej – poinformował minister Krzysztof Szczerski, pełnomocnik Prezydenta do spraw utworzenia Biura.

Minister zaznaczył, że będzie to „realizacja prezydenckiej zapowiedzi dotyczącej wzmocnienia organizacyjnie i instytucjonalnie tej części prezydenckiej administracji, która odpowiada za zadania z zakresu polityki międzynarodowej”.

– Podchodzimy do realizacji tej zapowiedzi w sposób projektowy, zadaniowy, a nie stricte biurokratyczny, w związku z tym nie zaczynamy od siedziby czy sprzętu. Biuro powstaje z przekształcenia Biura Spraw Zagranicznych, funkcjonującego dotąd w prezydenckiej kancelarii i będzie samodzielną częścią w ramach Kancelarii Prezydenta RP – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, na czele Biura Polityki Międzynarodowej będzie stał – na wzór Biura Bezpieczeństwa Narodowego – szef Biura w randze sekretarza stanu, który będzie wchodził w skład kierownictwa Kancelarii Prezydenta.

Sekretariat do spraw Trójmorza

– W ramach Biura Polityki Międzynarodowej powstanie m.in. Sekretariat do spraw Trójmorza – jako osobny zespół zajmujący się koordynowaniem spraw dotyczących Inicjatywy Trójmorza – poinformował minister.

Wskazał, że w ramach zmian dotyczących polityki międzynarodowej, Prezydent powoła też Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, „czyli kolegialny organ doradczy prezydenta, który będzie funkcjonował przy Biurze Polityki Międzynarodowej”. Krzysztof Szczerski podkreślił, że Kolegium nie będzie miało charakteru partyjnego czy politycznego, tylko ekspercki i doradczy.

– W skład Kolegium wejdą szefowie wszystkich państwowych instytutów analitycznych, zajmujących się polityką międzynarodową, czyli Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich, Instytutu Zachodniego i Instytutu Europy Środkowej, a także eksperci z ośrodków akademickich z całej Polski oraz nestorzy polskiej myśli międzynarodowej – powiedział Krzysztof Szczerski. Praca w Kolegium będzie miała charakter społeczny, a nie etatowy.

Współpraca z MSZ

Wkrótce po inauguracji prac Biura rozpoczną się „rozmowy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych na temat porozumienia międzyinstytucjonalnego między Kancelarią Prezydenta RP i MSZ, dotyczącego prac Biura Polityki Międzynarodowej”.

Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, Biuro zostanie „wzmocnione przez pracowników delegowanych z MSZ”. Możliwość taką wprowadziła niedawno uchwalona przez Sejm ustawa o Służbie Zagranicznej.

– Specjalni przedstawiciele Prezydenta, to będą osoby wyposażone przez Prezydenta w pełnomocnictwa w związku ze specjalną misją, która może wiązać się z wyjazdem zagranicznych, na przykład w sytuacji takiej, jak obecna, dotycząca Polaków na Białorusi – mówił Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że mogą to być też pełnomocnictwa, które będą miały charakter trwały, jak na przykład specjalny przedstawiciel Prezydenta ds. polityki klimatycznej.

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze