Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

CBA zatrzymało 9 osób. „Nienależny zwrot VAT w kwocie prawie 10 mln zł”

PR 13:03 19 grudnia 2019
cba.gov.pl
Zarzuty dotyczące oszustw finansowych, wyłudzenia VAT-u i dotacji unijnych, poświadczania nieprawdy w fakturach oraz prania brudnych pieniędzy usłyszało 9 osób, zatrzymanych przez CBA na polecenie katowickiej prokuratury. Wszyscy odpowiedzią też za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

Funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA zatrzymali we Włocławku oraz na terenie województwa śląskiego 9 osób, w tym dwie reprezentujące jedną ze śląskich spółek komputerowych oraz siedem osób reprezentujących inne firmy prowadzące działalność w różnych sektorach gospodarczych. Czynności mają związek z nowym śledztwem prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Katowicach. Postępowanie prowadzone jest w kilku wątkach. Ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymani podejmowali działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej w związku z nienależnym zwrotem nadwyżki podatku VAT w kwocie prawie 10 mln zł dla jednej ze śląskich spółek, wyłudzeniem od leasingodawców środków pieniężnych celem sfinansowania zakupu urządzeń oraz wyłudzeniem dofinansowań pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Rzekomy obrót towarem odbywał się z wykorzystaniem fikcyjnych firm, na zasadach tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, czyli bez odprowadzania należnego podatku VAT.
Śledczy ustalili, że członkowie grupy dopuszczali się także oszustw przy zawieraniu umów leasingowych. - Wprowadzili firmy leasingowe w błąd co do istnienia przedmiotu leasingu, jego wartości albo dostawcy - wskazała rzeczniczka. W efekcie leasingodawcy stracili ok. 8 mln zł. Inny zarzut dotyczy wyłudzenia 600 tys. zł pożyczki. 

 

Po zakończeniu przeszukań, zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy, wyłudzenia oraz pomocnictwa do wyłudzenia nienależnego podatku VAT w kwocie 10 mln złotych a także poświadczenia nieprawdy.

 

Czytaj także:

CBA zatrzymało trzy osoby, które powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych. Wśród zatrzymanych adwokat

Źródło: cba, media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze