Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

CBŚP i PK: rozbito grupę przestępczą wyłudzającą VAT

M.N. 8:05 6 lipca 2020
cbsp.policja.pl
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie prokuratury zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej VAT - poinformowały wspólnie PAP Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Krajowa.

Jak przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz, policjanci prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. "Jej członkowie na zasadzie tzw. +karuzeli podatkowej+ popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT" - podała.

"Przedmiotem sprzedaży były usługi np.: budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę +znikających+ podatników lub +buforów+, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową czy listy przewozowe, generowały dokumentację kosztową" - tłumaczyła policjantka.

Wskazała, że według śledczych, grupa mogła działać od połowy 2018 roku na terenie województw: zachodniopomorskiego, śląskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego. "Na obecnym etapie śledztwa ustalono, że podejrzani mogli pomóc w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę 76 mln zł, zaś do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości ponad 476 mln zł. Według śledczych, w przestępczą działalność może być zamieszanych 16 spółek i 4 biura rachunkowe" - podkreśliła.

Poinformowała również, że do zatrzymań doszło w województwach, w których grupa miała prowadzić swoją działalność. Łącznie do sprawy zatrzymano 9 osób - sześć kobiet i trzech mężczyzn.

Z kolei rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik przekazała PAP, że zatrzymani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszeli zarzuty. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. +prania pieniędzy+" - wyliczyła prokurator.

"Podejrzanym grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności z uwagi na popełnienie przez nich zbrodni VAT-owskiej. Przepisy te zostały wprowadzone do kodeksu karnego na podstawie nowelizacji z 1 marca 2017 roku" - podała.

Dodała także, że wobec sześciu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. "Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie" - powiedziała

Zaznaczyła również, że śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter i prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej poinformowała PAP, że rozbicie powyższej grupy przestępczej jest efektem prowadzonych od 2016 roku działań prokuratury przeciwko tzw. "mafiom VAT-owskim". "O ich skuteczności najlepiej świadczą dane dotyczące działań prokuratury w ostatnich latach" - mówiła.

"W 2018 roku prowadzone były 1043 postępowania dotyczącye wyłudzeń VAT, a rok później już 1187, podczas gdy w 2015 roku było ich zaledwie 352. Obecnie w prokuraturach różnych szczebli prowadzone są 1072 sprawy dotyczące wyłudzenia VAT. Znaczenie wzrosła liczb osób, które usłyszały zarzuty, w roku 2015 wynosiła 1328, w roku 2018 – 1838, a w roku 2019 już 2138" - wyjawiła dodając, że wzrosła też liczba osób objętych aktami oskarżenia. "Wyniosła ona w latach 2015, 2018 i 2019 kolejno 329, 1064 i 1294 osób. Wzrosła również liczba skierowanych aktów oskarżenia, których w 2015 roku było 138, w 2018 – 307, natomiast 2019 – 380" - podała. 

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI: CBŚP, PK, VAT, policja


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze