Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Debata w Davos! Premier Morawiecki zebrał mnóstwo komplementów. ZOBACZ

Sm 0:00 27 lutego 2020
Bruno Le Maire podczas debaty o rajach podatkowych w Davos: "Po drugie, pragnę także zwrócić uwagę, że problem ten należy rozwiązać przede wszystkim na szczeblu krajowym. Chcę przy tym podkreślić osiągnięcia mojego kolegi, Pana Mateusza Morawieckiego, w Polsce, ponieważ wykazał się on wysoką sprawnością w poborze podatku VAT. Ma to kluczowe znaczenie."

Debata miała miejsce 23 stycznia 2020 r. w Domu Polskim podczas 50. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W debacie wzięli udział: Mateusz MORAWIECKI, premier RP, José Ángel GURRIA; sekretarz generalny OECD, Bruno LE MAIRE, Minister Finansów i Gospodarki Francji. Dyskusję moderował Piotr ARAK, dyrektor PIE.

Bruno Le Maire powiedział: "Moim zdaniem Polska odegra kluczową rolę w tym procesie, gdyż należy teraz do największych i najważniejszych państw w Europie, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym."

Z kolei Mateusz Morawiecki powiedział: 

W ciągu ostatnich paru lat dowiedliśmy, jak ważny jest system podatkowy, usprawniając go i naprawiając jego elementy krytyczne w Polsce. W kontekście podatku VAT Polska należała do najsłabszych państw członkowskich Unii Europejskiej pod względem poboru tego podatku, a przed 2015 rokiem luka podatkowa w VAT przekraczała 25–27 proc. Obecnie jesteśmy w europejskiej czołówce po zmniejszeniu luki do 8–9 proc., jak wskazują statystyki Komisji Europejskiej. Zdecydowanie zmieniło to zasady gry dla naszej gospodarki.
Gdybym miał tutaj w Davos lub parę godzin wcześniej w Japonii odpowiedzieć na pytanie, jak możliwe jest osiągnięcie takiego dynamicznego wzrostu gospodarczego w ciągu kilku lat, odparłbym: przyczyną numer jeden, nie tylko pod względem poziomu brutto, lecz również zrównoważonego rozwoju, są zmiany wprowadzone w systemie opodatkowania. 
W zasadzie chodzi o zmniejszenie podatków, obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) dla małych i średnich przedsiębiorstw z 19 proc. do 9 proc., a równocześnie dążenie do wyeliminowania wszystkich nieuczciwych klauzul, niewłaściwych schematów działania, metod zwanych przez prawników „irlandzko-holenderskimi kanapkami” i tym podobnych. Wykonaliśmy swoje zadanie.
Teraz mamy kolejną dobrą okazję, aby zwiększyć wpływy w całej Unii Europejskiej i w różnych państwach członkowskich poprzez ogólnoeuropejskie inicjatywy. Dlatego w pierwszej kolejności bardzo chętnie zapoznaję się z wszystkimi raportami sporządzonymi przez OECD. Opracowana przez was metodologia również zmienia zasady gry.

 

cały zapis debaty: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/polski-instytut-ekonomiczny-morawiecki-gurria-le-maire-debata-w-davos/

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze