Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dlaczego minister rolnictwa stawił się na Forum Ekonomicznym? Nic prostszego! "Rolnictwo jednym z najważniejszych polskich biznesów"

am 16:14 5 września 2019
Telewizja Republika
Nie jesteśmy w stanie, jako polskie społeczeństwo, zjeść tego wszystkiego, co dziś produkujemy – wskazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w wyjazdowym studiu Telewizji Republika na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. Rozmowę poprowadził red. Adrian Stankowski.

Wyraźnie przekazuję, że jeden z najważniejszych polskich biznesów to właśnie polskie rolnictwo. Dostarcza wysokiej jakości żywność, zapewniając całej Polsce bezpieczeństwo żywnościowe. O różnych formach bezpieczeństwa możemy dziś dyskutować dlatego, że nie jesteśmy głodni. Rolnictwo to troska o środowisko, lasy. To również eksport – rozpoczął minister Ardanowski, odnosząc się do swojej obecności na Froum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju.

Jak wskazał minister, „polskie rolnictwo to jeden z głównych elementów napędzających polski eksport”.

– Nie jesteśmy w stanie, jako polskie społeczeństwo, zjeść tego wszystkiego, co dziś produkujemy. To wielki biznes. Polska wieś zapewnia wszystkim Polakom wiele korzyści – mówił dalej.

Przypomnijmy, że według szacunków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, „wartość eksportu towarów rolno-spożywczych w 2018 r. osiągnęła nienotowany dotąd poziom 29,3 mld EUR, o 5,5% wyższy niż w 2017 r. i około sześciokrotnie wyższy niż w roku akcesji Polski do UE”.

„Jednocześnie import ukształtował się na poziomie 19,8 mld EUR, o 2,6% wyższym niż w 2017 r. W 2018 r. dynamika wzrostu wartości eksportu była większa niż importu, co wpłynęło na zwiększenie dodatniego salda obrotów handlowych do 9,6 mld EUR z 8,5 mld EUR w 2017 r.” – wynika z raportu KOWR.

„Rolnictwo to wielka szansa dla Polski”

– Polska ma dobry czas w historii, może najlepszy od setek lat. Musimy oczywiście stawiać na wiele obszarów, ale rolnictwo już mamy. Dziś szukajmy nowych rynków. Wysyłam po świecie wielu przedstawicieli. Szukamy, i to z powodzeniem. Wciąż musimy jednak przekonywać świat, że nasze jedzenie jest bezpieczne, zdrowe – tłumaczył dalej w wyjazdowym studio Telewizji Republika minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Przedstawieniem „Raportu Forum Ekonomicznego: Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes raport” rozpoczęło się we wtorek „polskie Davos” w Krynicy-Zdroju.

Prezentacja raportu i dyskusja z tym związana to wydarzenie towarzyszące tegorocznemu 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. W raporcie eksperci SGH analizują kwestie zamożności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zachodzące zmiany potrzeb transportowych, rozwój regionalnych innowacji ekologicznych, systemy opieki osób starszych, trendy w optymalizacji i uszczelnianiu systemów podatkowych, dynamikę rynku pracy czy rozwój rolnictwa.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


WIECZÓR WYBORCZY - SAKIEWICZ, ZIEMKIEWICZ, ORZEŁ - TO BĘDZIE BARDZO CIEKAWY SEJM
Wczytuję komentarze...
Najnowsze