Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jan Olszewski: Zachowanie Wałęsy jako prezydenta było związane z jego przeszłością | NASZ WYWIAD

Mateusz Kosiński 11:30 1 lutego 2017
Jan Olszewski, były premier wikipedia.pl/Website of the President of the Republic of Poland/GFDL 1.2
Jan Olszewski, premier Polski z lat 1991-1992, odwołany w wyniku "nocnej zmiany", którego rząd jako pierwszy demaskował agenturalność Lecha Wałęsy, komentuje dla portalu TelewizjaRepublika.pl wczorajsze potwierdzenia Instytutu Pamięci Narodowej.

TelewizjaRepublika.pl: Czy po latach można powiedzieć, że Pana rząd odniósł ostateczne, moralne zwycięstwo?

Jan Olszewski: Trudno powiedzieć, że to moralne zwycięstwo, to smutna sprawa. Ale rzeczywiście, wydaje się, że wtedy Wałęsa miał ostatnią okazję by odgonić się od tego smutnego bagażu swojej młodości. Wałęsa tego nie zrobił, nie skorzystał z tej szansy. Dzisiaj jest tego finał.

Spodziewał się pan, gdy zdawał wtedy urząd premiera, że wyjaśnienie spraw lustracyjnych potrwa tak długo? To niemal 25 lat…

Wiedziałem, ze to będzie trudna sprawa. Finał działalności rządu na to wskazywał, że będzie ogromny opór. Na pewno nie spodziewałem się, że zajmie to aż 25 lat.

Czy gdyby Lech Wałęsa dzisiaj przyznał się, przeprosił, to czy wciąż mógłby uratować twarz?

Trudno powiedzieć. Jest w tej chwili pewna ilość osób dla której to w ogóle nie ma znaczenia. Są to osoby głęboko zaangażowane w dzisiejszy spór polityczny, osoby te uważają, że Wałęsa jest po ich stronie i na to nie zwracają uwagi. To oczywiście postawa mniejszościowa i z czasem będzie się kruszyła. Dzisiaj jednak będzie argumentem skłaniającym Wałęsę do uważania, że nic się takiego nie stało.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze