Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jaśkowiak: Musimy zwiększyć liczbę pogrzebów w Poznaniu

JJ 14:54 12 listopada 2020
Włodarz Poznania Jacek JaśkowiakPlatforma Obywatelska RP [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że trzeba będzie zwiększyć liczbę pogrzebów w mieście – o przynajmniej 20 w skali tygodnia. Jak poinformował w czwartek polityk, pochówki na cmentarzach komunalnych będą odbywać się również w soboty. Obecnie czas oczekiwania na pogrzeb na cmentarzach komunalnych przekracza tydzień.

– Musimy zwiększyć liczbę pogrzebów przynajmniej o 20 w skali tygodnia. Będziemy chcieli również umożliwić pogrzeby w soboty, dlatego, że w warunkach zimowych nie chcielibyśmy, aby pogrzeby odbywały się po zmierzchu – zapowiedział Jacek Jaśkowiak na konferencji prasowej.

– Obecnie odbywają się one od godz. 8 do mniej więcej godz. 15. Natomiast będziemy starali się tak je organizować, żeby odbywały się one jeszcze za dnia, stąd konieczność, by były również w soboty – zaznaczył. Włodarz Poznania wskazał przy tym, że miasto jest przygotowane na ewentualny wzrost liczby zgonów mieszkańców w związku z trwającą pandemią.

– Jesteśmy w stanie w ciągu dwóch dni zabezpieczyć takie miejsce, gdzie możemy przechowywać około 500 zwłok – ocenił polityk.

Jak podał prezydent, w Poznaniu zakażonych SARS-CoV-2 jest obecnie ponad 10 tys. osób, natomiast w całym powiecie ponad 8 tys.

– Tak naprawdę ta liczba prawdopodobnie jest znacznie większa. To są osoby, u których wykonano testy, te osoby, które przechodzą COVID-19 w sposób objawowy (…) szacujemy, że w Poznaniu zakażonych może być kilkakrotnie więcej osób, które po prostu nie mają objawów, a to oznaczałoby, że co 10., co 15. mieszkaniec Poznania jest zakażony – stwierdził Jaśkowiak. Główną placówką w mieście przyjmującą chorych na COVID-19 jest szpital miejski im. J. Strusia, gdzie obecnie hospitalizowanych jest 375 pacjentów, w tym 32 podłączonych do respiratorów.

– Do tej pory w tym szpitalu, od początku pandemii, mieliśmy 635 zgonów – podkreślił włodarz Poznania, wskazując, że obecnie 64 osoby przebywają w poznańskim izolatorium. „Zgodnie z planem” przebiega także budowa szpitala tymczasowego. Placówka na Międzynarodowych Targach Poznańskich ma zacząć działać do końca listopada. Jacek Jaśkowiak przekazał, że jutro gotowa będzie izba przyjęć.

– Na dzisiaj najtrudniejszym elementem do rozwiązania jest kwestia kadry. To jest zadanie, które spoczywa na barkach wojewody i rektora Uniwersytetu Medycznego, który się w to zaangażował. Mam nadzieję, że uda się zgromadzić odpowiedni personel i zgonie z planem już w ciągu kilku dni nastąpi coś na kształt takiego treningu, by ten szpital mógł rozpocząć swoją aktywność już pod koniec miesiąca – poinformował prezydent Poznania.

 

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze