Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Konsultacje Polski i Ukrainy. Tematem m.in. prawa mniejszości narodowych

jm 12:18 29 marca 2021
Posiedzenie potrwa kilka godzinFLICKR/MARKUS WINKLER/CC BY-SA 2.0
W poniedziałek rozpoczęło się posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy. Tematem obrad jest pandemia, działania w ramach Trójkąta Lubelskiego, bezpieczeństwo w regionie i kwestie energetyczne.

Ze względu na pandemię koronawirusa posiedzenie ma charakter wideokonferencji.

Krzysztof Szczerski jako pełnomocnik Prezydenta przewodniczy polskiej stronie Komitetu. Natomiast jego ukraińskim odpowiednikiem jest zastępca szefa biura Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - Ihor Żowkwa .

Główny temat posiedzenia to pandemia i COVID-19 i kwestie energetyczne. Co więcej, poruszony zostanie temat spójnych działań w wymiarze transatlantyckim przeciwdziałające projektom zagrażającym bezpieczeństwu energetycznemu w całym regionie, takim jak Nord Stream2.

Ochrona praw mniejszości narodowych 

Uczestnicy posiedzenia mają rozmawiać o kwestiach związanych z ochroną praw mniejszości narodowych w Polsce i na Ukrainie oraz tych poświęconych pamięci historycznej.

- Omówimy też wspólnie sytuację na Białorusi, a szczególnie obecną falę represji wobec polskiej mniejszości zamieszkującej ten kraj – powiedział minister Szczerski przed rozpoczęciem posiedzenia.

- Obie strony omówią także kwestie koordynacji działań w ramach Trójkąta Lubelskiego, powstającej Platformy Krymskiej – dodał.

W ramach posiedzenia odbędzie się również odrębna sesja poświęcona zagadnieniom gospodarczym.

- Na pierwszy plan wysuwa się potrzeba dalszego intensywnego rozwijania projektów infrastrukturalnych i transportowych, takich jak Via Carpatia, które w zamyśle przyczynią się do dalszego zwiększenia systematycznie rosnącej wymiany handlowej pomiędzy Polską i Ukrainą - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze