Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Korea Płn. boryka się ze zubożałą gospodarką. Kim Dzong Un ma nowy plan; przyznał, że poprzedni poniósł porażkę

mm 12:48 10 lutego 2021
PAP/EPA/KCNA
Władze Korei Północnej powołały komitet ds. wyzwań gospodarczych – podała agencja Yonhap, oceniając to jako nietypowe posunięcie reżimu, mające na celu zreformowanie zubożałej gospodarki borykającej się z sankcjami i wpływem pandemii koronawirusa.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wspomniał o nowym komitecie w sprawozdaniu na temat kwestii gospodarczych i spraw zagranicznych podczas plenum Komitetu Centralnego rządzącej Partii Pracy Korei – poinformowała agencja prasowa reżimu KCNA.

Partia będzie wspierała „odważną renowację i pracę gospodarczą do samego końca” – zaznaczył Kim, oceniając, że sukces planu gospodarczego na ten rok zależy od „zdolności i roli państwowych organów kierowniczych”.

Yonhap przypomina, że Pjongjang powoływał zespoły przed negocjacjami nuklearnymi z Waszyngtonem, a w ubiegłym roku uruchomił tymczasowy „centralny publiczny komitet zdrowia” w ramach zapobiegania pandemii Covid-19.

Posunięcie nietypowe

Południowokoreańska agencja ocenia jednak utworzenie specjalnego komitetu gospodarczego jako posunięcie nietypowe i sygnał, że reżim stara się unowocześnić przestarzałą gospodarkę, by osiągnąć cele wytyczone na krajowym zjeździe partii w styczniu.

Podczas zjazdu Kim Dzong Un przyznał, że poprzedni plan pięcioletni poniósł porażkę, a Korea Płn. była „daleka od osiągnięcia zakładanych celów w prawie wszystkich sektorach”. Ocenił, że „postęp w kierunku ciągłych zwycięstw w budowie socjalizmu” hamują „różne wewnętrzne i zewnętrzne wyzwania”.

Władze Korei Płn. nie zgłosiły oficjalnie ani jednego zakażenia koronawirusem. Z powodu pandemii w styczniu 2020 r. zamknęły jednak granice, co sprawiło, że handel z Chinami spadł prawie do zera, pogłębiając zapaść gospodarczą izolowanego na arenie międzynarodowej reżimu.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze