Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niemal połowa Polaków poświęci zdrowie i życie dla ojczyzny

MD 17:45 7 listopada 2016
Telewizja Republika
Prawie połowa Polaków jest gotowa poświęcić dla Polski swoje życie lub zdrowie – tak wynika z raportu „Polacy o obronności” przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Ponad 70% rodaków uważa także, że powinniśmy podjąć się obrony krajów bałtyckich w przypadku ataku na nie.

Młodzi chętni na ochotnika do obrony Polski

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przedstawił wyniki przeprowadzanych we wrześniu 2016 r. badań dotyczących obronności, obowiązku wojskowego i zachowań w obliczu zagrożenia wojną. Wynika z nich dość jasno, że Polacy nie boją się wojny i w większości uznają za konieczne również podjęcie działań obronnych w przypadku ataku na kraje bałtyckie.

88% Polaków zadeklarowało, że zdecydowałoby się na wsparcie kraju niewielką kwotą pieniędzy. Poświęcenie własnego życia i zdrowia dla Polski zadeklarowało 44% ankietowanych. Jedna czwarta badanych wyraziła pogląd, że dla naszego kraju poświęciłaby własny dom, a tylko 6% - zdrowie i życie swoich najbliższych.

W grupie deklarującej gotowość do poświęcenia swojego zycia lub zdrowia dla ojczyzny, największy odsetek jest osób w wieku 35-44 i 55-64 lata. Gorzej sytuacja wygląda z osobami młodymi – 18-24 i starszymi – 65+. Z grupą najmłodszych wiąże się jednak inny fakt – to oni najchętniej deklarowali zgłoszenie się do oddziałów wojskowych w przypadku ataku na Polskę. Oznacza to, że nie zakładają oni automatycznie powołania do wojska z uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią.

Wychowanie dzieci w duchu patriotyzmu to obowiązek patrioty 

Zdecydowanie większą gotowość do poświęceń wykazują mieszkańcy średnich i dużych miast, aniżeli wsi, gdzie chętnych do poświęceń dla Polski było tylko 26% ankietowanych. Za najważniejszą cechę wyróżniającą patriotę badani uznali wychowanie dzieci w duchu patriotyzmu.

30% Polaków w przypadku ataku na Polskę zadeklarowało ochotnicze wstąpienie do formacji wojskowych, a kolejne 11% oczekiwałoby na powołanie do wojska. 71% ankietowanych twierdzi, że powinniśmy podjąć się obrony krajów bałtyckich, gdy te zostaną zaatakowane.

Połowa Polaków jest za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej, jednak aż 45% jest temu przeciwna. Wśród zwolenników służby obowiązkowej są przede wszystkim wyborcy klubu Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości.  

 

Źródło: ibris.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze