Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

NIESAMOWITE ODKRYCIE! Znaleziono najstarszy na świecie list w butelce

M.N. 20:41 8 marca 2018
Wikimedia Commons
Dokładnie 12 czerwca 1886 roku pewien niemiecki marynarz wyrzucił do Oceanu Indyjskiego list w butelce. Po prawie 132 latach najstarsza jak dotąd wiadomość została odnaleziona na australijskiej plaży. Odkrycia dokonała przypadkowa osoba – Tonya Illman wraz z rodziną, podczas spaceru po plaży w Zachodniej Australii – 180 km na północ od miasta Perth.

Rodzina przechadzając się po wydmach zlokalizowała nietypowy przedmiot, wystający z piasku. Była to butelka, jednak to jej nietypowy wygląd przyciągnął uwagę kobiety. Po bliższym przyjrzeniu się przedmiotowi dopiero zdano sobie sprawę z jego wartości – w środku znajdowała się wilgotna, zwinięta w rulon i przewiązana sznurkiem wiadomość.

Znalezisko zabrano do domu i wysuszono, a wówczas odkryto, że tekst z datą 12 czerwca 1886 roku jest drukiem w języku niemieckim, z bardzo słabo widocznymi, odręcznymi notatkami. Zawarte w wiadomości współrzędne miejsca wyrzucenia butelki wskazują na około 950 km od wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Marynarz, który był autorem wiadomości, znajdował się na pokładzie niemieckiego statku o nazwie Paula i brał udział w podróży oceanograficznej, badając prądy oceaniczne i pracując nad wytyczeniem szybszych szlaków żeglugowych.

Obecnie butelkę z wiadomością można podziwiać w jednym z australijskich muzeów – Western Australian Museum. Jak twierdzą naukowcy, sama butelka została wykorzystana po holenderskim ginie z końca XIX wieku. Aby dodatkowo potwierdzić autentyczność odkrycia, odszukano w Niemczech dziennik pokładowy wspomnianego statku, a tam dotarto do zapisków z 12 czerwca 1886 roku, w których mowa była o wyrzuceniu do wody wiadomości.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze