Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

PE docenia zasługi rotmistrza Witolda Pileckiego!

PR 13:26 19 września 2019
wikimedia commons
Europarlament przegłosował rezolucję, w której potępia pakt Ribbentrop-Mołotow i przypomina bohaterstwo tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi - w tym polskiego rotmistrza Witolda Pileckiego. Eurodeputowani chcą także uczcić ofiary totalitaryzmów w dniu śmierci Pileckiego.

 

Rezolucja powstała z inicjatywy europosłów z Litwy, przy współpracy polityków z Polski. Przygotowano ją w związku z 80. rocznicą wybuchu wojny światowej, ale również z powodu coraz częstszych prób - jak mówią deputowani - "fałszowania historii przez Rosję".

Parlament Europejski w dokumencie przypomina historię wybuchu II wojny światowej - i podkreśla, że wywołały ją nie tylko hitlerowskie Niemcy, ale również ZSRR.

Rezolucja wzywa Komisję Europejską do zdecydowanej reakcji wobec negowania tych faktów przez Kreml.

Parlamentarzyści ostrzegają też w dokumencie przed rodzącymi się w Europie radykalizmem i ksenofobią, oraz grupami inspirującymi się nazizmem lub stalinizmem.

Europarlament zapowiada również ustanowienie dnia śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, 25 maja, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

 

Czytaj także:

Premier zwrócił się do prezydenta o powołanie Kwiecińskiego na szefa MF

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


WIECZÓR WYBORCZY - SAKIEWICZ, ZIEMKIEWICZ, ORZEŁ - TO BĘDZIE BARDZO CIEKAWY SEJM
Wczytuję komentarze...
Najnowsze