Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Piękny gest solidarności. Polscy medycy testują mieszkańców Bratysławy na obecność COVID-19

JJ 12:30 24 stycznia 2021
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Polscy medycy rozpoczęli w niedzielę rano kolejny dzień testowania na obecność koronawirusa mieszkańców Bratysławy. W stolicy Słowacji, w ramach pomocy udzielonej przez polski rząd, pracuje prawie 70 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

Wcześnie rano medycy z Polski zostali rozwiezieni do punktów, w których przeprowadza się testy antygenowe. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy dołączyli do słowackich zespołów.

Jedna z grup polskich ratowników pracowała w punktach pobierania wymazów, które zostały zorganizowane na uniwersytecie ekonomicznym. – Przywieźliśmy Słowakom rękawiczki, bo im brakuje – mówi jeden z polskich ratowników.

Inny z Polaków zabrał kombinezony ochronne. – Wczoraj, kiedy mieliśmy pozytywny przypadek, pielęgniarka, z którą pracowałem nie miała kombinezonu na zmianę. Dlatego przywiozłem jej kilka sztuk – tłumaczy. Wyjaśnia, że w przypadku kontaktu z osobą zakażoną medyk pracujący w punkcie pobierania wymazu powinien zmienić kombinezon, a nie tylko go zdezynfekować przy pomocy specjalnych płynów.

W piątek po południu rządowym samolotem przyleciało 67 medyków z Warszawy i Łodzi. Ta grupa lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych jest częścią polskiej ekipy liczącej ok. 200 wolontariuszy, którzy w odpowiedzi na apel rządu słowackiego przybyli z pomocą medyczną. Polacy swoją misję zakończą w niedzielę wieczorem.

W sobotę w punktach pobierania wymazów, w których ze Słowakami pracowali polscy medycy, wykonano ponad 10 tys. testów. Z tego ok. 60 było dodatnich, czyli świadczących o tym, że pacjent jest zainfekowany koronawirusem. 

Narodowe testowanie rozpoczęło się na Słowacji 18 stycznia i potrwa do 27 stycznia.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze