Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Politycy składają kondolencje, internauci przypominają znamienne zdjęcia z "Nocnej Zmiany"

am 18:57 8 lutego 2019
W warszawskim szpitalu na Szaserów zmarł wybitny polityk, były premier, poseł i adwokat Jan Olszewski. Odszedł w wieku 89 lat. W debacie publicznej wszyscy wspominają zasługi zmarłego, jednak internauci przypominają znamienne fotografie z tzw. "Nocnej Zmiany".

Jedna z fotografii ukazuje głosowanie przeciwko odwołaniu rządu Jana Olszewskiego.

 

Kolejne przedstawia Lecha Wałęsę, wyraźnie zadowolonego z odwołanego nieco wcześniej rządu Jana Olszewskiego.

 

Autorem obu fotografii jest Andrzej Hrechorowicz.

"Nocna zmiana"

4 czerwca 1992 roku, jest jedną z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. Doszło wówczas do obalenia rządu premiera Jana Olszewskiego. Rządu, który na wzór czeski dążył do rozliczenia systemu komunistycznego poprzez powszechną lustrację i odsunięcie postkomunistów od piastowania ważnych funkcji polityczno-społecznych.

Na krótko przed głosowaniem prezydent Wałęsa zorganizował spotkanie, w którym m.in. uczestniczyli: Donald Tusk, Tadeusz Mazowiecki, Mieczysław Wachowski, Leszek Moczulski, Waldemar Pawlak, Stefan Niesiołowski, Bronisław Geremek, Ryszard Bugaj, Gabriel Janowski, Aleksander Łuczak, Paweł Łączkowski. Skutkiem rozmów było odwołanie gabinetu Jana Olszewskiego i powołanie nowego rządu, na którego czele stanął Waldemar Pawlak.

Źródło: twitter.com

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze