Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Polska na dzień dobry”. Milczanowska: Krajowy Program Odbudowy powinien być uchwalony ponad podziałami

mm 9:11 22 kwietnia 2021
Fot. Canva
Aleksander Wierzejski w „Potrójnym espresso” rozmawiał z prof. Joanną Senyszyn, Urszulą Nowogórską i Anną Milczanowską.

Anna Milczanowska poinformowała, że przyjęła pierwszą dawkę szczepionki, po której zachorowała na koronawirusa. Drugą dawkę może w związku z tym przyjąć dopiero za trzy miesiące. Urszula Nowogórska powiedziała, że nie skorzystała z możliwości przyjęcia szczepionki wraz z innymi pracownikami służby zdrowia. Postanowiła, że ze względu na problemy z dostawami, a także dlatego, że chorowała w zeszłym roku, postanowiła poczekać, aż szczepią się osoby, „które najbardziej tego potrzebują”. Z kolei Joanna Senyszyn jest już dwukrotnie zaszczepiona. – To jedyna korzyść z mojego wieku – żartowała.

Joanna Senyszyn uważa jednak, że „niestety ne daje sobie rady państwo” z walką z pandemią. – Ponad dwa miliony szczepionek leżą w Agencji Rezerw Materiałowych – powiedział. – Mamy też w Polsce jedną z najwyższych śmiertelności, mamy ciągle dużo zachorowań. Ochrona zdrowia stała się niewydolna w ostatnim czasie. Bardzo dużo osób umiera z powodu innych chorób, nie ma planowych operacji. Do respiratora trzeba wiedzieć po kilkadziesiąt kilometrów – wymieniała zarzuty.

Urszula Nowogórska odpowiedziała, że „można krytykować, ale do pewnego poziomu”. – Nie można wyłuskać wszystkich dawek. Może się na przykład zdarzyć, że coś się stanie z partią szczepionek – będą w niewłaściwym stanie technicznym. Aby utrzymać termin między pierwszą a drugą dawką, muszą być rezerwy – wyjaśniła. Dodała, że trudno jest zapanować nad pandemią, bo wirusy cały czas mutują.

– Musimy zrobić wszystko, by szczepionek było na tyle dużo, aby zaszczepić każdą osobę, która tego chce – stwierdziła Nowogórska. – Najlepiej, żeby osoby, które się szczepią, miały możliwość wyboru szczepionki – uznała.

Według Nowogórskiej priorytetem są teram rozmowy ponad podziałam. – Drugi priorytet to leczenie innych schorzeń niż koronawirus. Wkrótce będzie to problem całego społeczeństwa. Wiadomo, że późna diagnoza to gorsze rokowania – zauważyła.

Anna Milczanowska mówiła, że stwierdzenie, iż w magazynie zalegają dwa miliony szczepionek jest kłamstwem. – Szczepionki są natychmiast dystrybuowane. W Agencji Rezerw Materiałowych jest 300-400 tys. dawek, aby zabezpieczyć termin szczepienia drugą dawką – wyjaśniła. Jak dodała, borykamy się z brakiem szczepionek, „ale ta sama sytuacja jest w całej Unii Europejskiej”.

Aleksander Wierzejski pytał także o perspektywy dla Funduszu Odbudowy. Joanna Senyszyn zastrzegła, że chce najpierw zobaczyć treść ustawy ratyfikacyjnej. – Grupa socjalistów poparła w ten projekt Parlamencie Europejskim. Martwimy się jednak, jak rząd będzie wydawał te środki. Czy nie będzie tak, że będą preferowane województwa, gdzie PiS ma większość – mówiła.

– Polskiej gospodarce i zdrowiu środki z Unii są bardzo potrzebne by odbić się jak od trampoliny. Fundusz Odbudowy jest ważny i trzeba dopuścić głos samorządów, by decydował, na co te środki będą wydane – powiedziała Nowogórska.

Anna Milczanowska poinformowała, że chce, aby Krajowy Program Odbudowy „był dyskutowany i uchwalony ponad podziałami”. – Te pieniądze będą służyć nam wszystkim. Musimy się pozbierać po pandemii koronawirusa – stwierdziła.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze