Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polska przyczyni się do zlikwidowania ASF? Polscy naukowcy są bliscy stworzenia rewolucyjnej szczepionki

A.N 12:37 9 lutego 2020
pixabay
W Polsce trwają prace nad szczepionką przeciw wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF). Może się przyczynić do przełomu w walce z groźną dla trzody chlewnej chorobą.

O trwających pracach poinformował dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk poinformował, że przeprowadzono dotychczas szereg prób klinicznych.

– Jesteśmy już w stanie prowadzić w taki sposób manipulacje genetyczne, by zmieniony genom wirusa dawał odpowiedź immunologiczną. Dotychczas żadnemu ośrodkowi naukowemu na świecie się tego nie udało – powiedział dyrektor PIWet. 

Kolejnym krokiem ma być szczegółowe zbadanie genomu wirusa. Wyniki pozwolą ustalić źródło zarażenia zwierząt oraz region, którym do niego doszło – dodał Krzysztof Niemczuk.

– Oceniamy, czy wirus stwierdzany w konkretnym gospodarstwie pochodzi z terytorium kraju, czy może z krajów ościennych – poinformował.

Występowanie ASF w Polsce przynosi duże straty dla krajowej gospodarki. Restrykcje handlowe na cały kraj nakładają najwięksi importerzy mięsa, m.in. Chiny. W przypadku eksportu do krajów Unii Europejskiej restrykcjami objęte są jedynie najbliższe tereny, na których stwierdzono obecność wirusa. 

Roczna wartość rynku wieprzowego w Polsce to około 20 miliardów złotych.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze