Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polska wyróżniona przez KE za walkę z luką VAT. Notujemy jedną z najwyższych redukcji

am 15:10 5 września 2019
pixabay.com
W 2017 roku Malta, Polska i Cypr radziły sobie najlepiej w Unii Europejskiej w walce z luką VAT – wynika z danych Komisji Europejskiej. Wskazuje, że państwa członkowskie Wspólnoty straciły łącznie z tego tytułu 137 mld euro.

„W 2017 roku tzw. luka w podatku VAT, czyli całkowita różnica między oczekiwanymi dochodami z tytułu VAT a kwotą faktycznie pobraną, nieznacznie spadła w porównaniu z poprzednimi latami. Mimo to utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie” – wskazuje KE w raporcie.

W 2017 roku największą lukę w podatku VAT odnotowała Rumunia – brakowało 36 proc. dochodów z tytułu VAT. Na kolejnych miejscach uplasowały się Grecja (34 proc.) i Litwa (25 proc.). Najmniejsze luki zaobserwowano w Szwecji, Luksemburgu i na Cyprze, które to kraje zanotowały średnio utratę zaledwie 1 proc. dochodów z tytułu VAT. W wartościach bezwzględnych największą lukę w podatku VAT, wynoszącą około 33,5 mld euro, odnotowano we Włoszech.

Luka VAT zmniejszyło się w 25 państwach członkowskich,  trzech wzrosła. Państwami, które osiągnęły bardzo dobre wyniki i znaczny spadek strat z tytułu podatku VAT, były Malta (-7 punktów procentowych), Polska (-6 pkt. proc.) i Cypr (-4 pkt. proc.). Siedem państw członkowskich – Słowenia, Włochy, Luksemburg, Słowacja, Portugalia, Czechy i Francja – również odnotowało dobre rezultaty, zmniejszając lukę w podatku VAT o ponad 2 punkty procentowe.

Luka wzrosła w Grecji (2,6 proc.) i na Łotwie (1,9 proc.) oraz nieznacznie w Niemczech (0,2 proc.).

Źródło: Komisja Europejska

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze