Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Kosowa rezygnuje z urzędu. Jest oskarżany o zbrodnie wojenne

AS 20:37 19 lipca 2019
maxipixel
Premier Kosowa Ramush Haradinaj zrezygnował z urzędu z powodu podejrzeń o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk ogłosił swoją decyzję po tym, jak specjalna izba Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wezwała go na przesłuchanie.

Izba zajmuje się badaniem zbrodni popełnionych przez Armię Wyzwolenia Kosowa podczas wojny lat 1998-1999 i po jej zakończeniu. Ramush Haradinaj był dowódcą formacji, której zarzuca się czystki etniczne na Romach, Serbach, a nawet przeciwnych jej Albańczykach.

- Zaoferowano mi wyjazd jako premier, lub zwykły obywatel Kosowa. Wybrałem to drugie - skomentował były szef kosowskiego rządu. To już drugi raz, kiedy Ramush Haradinaj rezygnuje z urzędu premiera z powodu wezwania przed sąd w sprawie domniemanych zbrodni wojennych.

- To nie jest łatwa decyzja. To jest rzeczywistość - przyznał. Zapewnił zarazem, że rząd w Prisztinie będzie kontynuował pracę bez przeszkód. Jednocześnie wezwał do nowych wyborów parlamentarnych.

- Kosowo powinno być gotowe do wyborów. Inni powinni zrozumieć, że jesteśmy suwerennym państwem. Odpowiedzialność spada teraz na prezydenta, by rozpocząć konsultacje dotyczące terminu wyborów - stwierdził. - Będę szanował wniosek prawny. Pojadę tam. Będę bronił się jako wojownik mojego kraju - dodał.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.157/1) - HOMOTERROR W NATARCIU
Wczytuję komentarze...
Najnowsze