Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent odwiedził matkę najmłodszej ofiary stanu wojennego. Emil Barchański został zamordowany w wieku 17 lat

K.B. 13:52 14 grudnia 2019
Twitter
Andrzej Duda odwiedził 13 grudnia Krystyną Barchańską, matkę niespełna 17-letniego Emila Barchańskiego, zamordowanego w 1982 r.

10 lutego 1982 r. Emil wraz z kolegami obrzucił pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie białą i czerwoną farbą, a także koktajlami Mołotowa. Po zatrzymaniu miesiąc później nastolatek był brutalnie bity przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Zapytany w sądzie, czy może podać nazwiska funkcjonariuszy, którzy go bili, odpowiedział: „Ci panowie, kiedy biją, nie przedstawiają się, ale jestem gotów w każdej chwili ich rozpoznać”. Te słowa prawdopodobnie przyczyniły się do jego śmierci – 3 czerwca 1982 r. poszedł nad Wisłę i zniknął; po kilku dniach jego ciało wyłowiono z rzeki. Sprawców nigdy nie znaleziono.

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z matką Emila dotyczyła między innymi wymiaru sprawiedliwości. Matka chłopca chwaliła prezydenta za „mówienie prawdy o polskich sędziach”. – Nareszcie ktoś im wygarnął – powiedziała. – Poziom zakłamania tego towarzystwa i jego hipokryzji mnie osłabia – odparł prezydent.

Źródło: Twitter, media

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze