Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przestrzeń powietrzna państw bałtyckich od nowego roku pod nadzorem polskich pilotów

am 18:43 1 stycznia 2019
zdjęcie ilustracyjneac.nato.int
Wraz z początkiem roku polscy lotnicy przejmują nadzór nad przestrzenią powietrzną krajów bałtyckich. Nasze myśliwce w misji Baltic Air Policing biorą udział już po raz ósmy.
Polskie myśliwce w bazie lotniczej w litewskich Szawlach wylądowały już w sobotę, ale uroczyste przejęcie misji od Belgów odbędzie się w czwartek. W komunikacie litewskiego ministerstwa obrony czytamy, że „Polska jest jednym z aktywniejszych uczestników misji”. 
 
Nasz kraj bierze w niej udział od 2005 roku. Na Litwę już po raz drugi przyleciały polskie F-16. Wcześniej bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich strzegły nasze myśliwce MiG-29. Polscy lotnicy będą stacjonować w Szawlach przez cztery miesiące. Do kwietnia 2019 roku państwem wspierającym misję są Niemcy. Żołnierze niemieccy stacjonują w estońskiej bazie Amari.
Podczas misji Baltic Air Policing poszczególni członkowie NATO patrolują niebo Litwy, Łotwy i Estonii. Kraje bałtyckie nie posiadają własnych myśliwców. Podstawowym celem misji jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty. 
 
Baltic Air Policing trwa od czasu wejścia państw bałtyckich do NATO w 2004 roku. 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


WIECZÓR WYBORCZY - SAKIEWICZ, ZIEMKIEWICZ, ORZEŁ - TO BĘDZIE BARDZO CIEKAWY SEJM
Wczytuję komentarze...
Najnowsze