Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Nocna zmiana" - rocznica obalenia rządu Olszewskiego

EmaPob 10:10 4 czerwca 2017
wikipedia.pl/Website of the President of the Republic of Poland/GFDL 1.2
25 lat temu, 4 czerwca 1992 roku, został obalony rząd Jana Olszewskiego. W związku Z okazji z tym w niedzielę o godz. 20.25 TVP1 wyemituje film dokumentalny „Nocna zmiana” Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka, który opisuje kulisy odwołana rządu Jana Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku.

4 czerwca 1992 roku, jest jedną z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. To właśnie 25 lat temu doszło do obalenia rządu premiera Jana Olszewskiego. Rządu, który na wzór czeski dążył do rozliczenia systemu komunistycznego poprzez powszechną lustrację i odsunięcie postkomunistów od piastowania ważnych funkcji polityczno-społecznych.

Na krótko przed głosowaniem prezydent Wałęsa zorganizował spotkanie, w którym m.in. uczestniczyli: Donald Tusk, Tadeusz Mazowiecki, Mieczysław Wachowski, Leszek Moczulski, Waldemar Pawlak, Stefan Niesiołowski, Bronisław Geremek, Ryszard Bugaj, Gabriel Janowski, Aleksander Łuczak, Paweł Łączkowski. Skutkiem rozmów było odwołanie gabinetu Jana Olszewskiego i powołanie nowego rządu, na którego czele stanął Waldemar Pawlak.

O kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego opowiada film dokumentalny pt. „Nocna zmiana” zrealizowany przez Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka.

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze