Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Polska stała się celem złożonej operacji dezinformacyjnej". Zaatakowano stronę Akademii Sztuki Wojennej

JJ 16:59 23 kwietnia 2020
Telewizja Republika
Doszło do ataku na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej- poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

– Polska stała się celem złożonej operacji dezinformacyjnej, korespondującej z działaniami Rosji. Sprawę badają odpowiednie służby- podkreślił. Jak zaznaczył, atak przeprowadzono w obszarze polityki militarnej Polski i relacji polsko-amerykańskich, a służby specjalne analizują te działania.

Podał, że autorzy hakerskiego ataku podmienili jeden z artykułów, umieszczając na stronie Akademii Sztuki Wojennej fałszywy list komendanta, w treści uderzający w polsko-amerykańskie relacje militarne. List wzywał żołnierzy do buntu wobec "sił okupacyjnych" z USA.

– Treść kopiowała główne wątki podnoszone stale przez rosyjską propagandę przeciwko Polsce i USA - zaznaczył Żaryn.

Kolejnym etapem akcji było mailowe rozesłanie prośby o odniesienie się do tych rzekomych tez rektora uczelni wojskowej w Polsce do instytucji międzynarodowych, tj. agend NATO, i krajowych.

– Do tych działań wykorzystano służbowy adres mailowy byłego posła PO, a także prawdopodobnie przejęty adres jednego z dziennikarzy amerykańskich- podał rzecznik.

Obok tych działań - rzekomo w ich konsekwencji - na angielskojęzycznym portalu internetowym ukazał się artykuł opisujący fałszywy list komendanta polskiej Akademii.

– Portal jest znany z trwałego zaangażowania w rosyjskie działania dezinformacyjne - stwierdził Żaryn.

– Jednocześnie zamieszczono artykuł na ten temat na portalu lewy.pl i prawy.pl - na obu portalach podmieniono istniejące wcześniej artykuły - podał Żaryn.

– Tekst na ten temat pojawił się również w mediach społecznościowych oraz na portalu Podlasie24.pl, wcześniej publikującym materiały o charakterze dezinformacyjnym - zaznaczył.

W ocenie rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych celami tych działań było tworzenie chaosu informacyjnego, destabilizacja relacji polsko-amerykańskich i Polska - NATO i osłabianie morale żołnierzy Wojska Polskiego oraz żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce.

Autorzy mieli też na celu - zdaniem Żaryna - uderzenie w wiarygodność kadry dowódczej Wojska Polskiego i destabilizacja polskiej polityki obronnej a także podsycanie antyamerykańskich nastrojów w Polsce i testowanie reakcji społecznych na antyamerykańskie tezy.

– Identyfikowana operacja dezinformacyjna jest zbieżna z realizowanymi przez Federację Rosyjską działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w Polskę - ocenił rzecznik prasowy ministra.

Poinformował, że sprawę badają odpowiednie służby.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze