Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Radziwiłł: Zdecydowana większość zakażonych może przechorować Covid-19 w domu

JJ 19:33 12 października 2020
Konstanty Radziwiłł: W przypadku Covid-19 możemy odwołać się do doświadczeń z grypąPixabay, CC0
W programie „Dziennikarski Poker” na antenie TV Republika gościem redaktora Adriana Stankowskiego był dr Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki i były minister zdrowia.

– Jest pewnie trochę tak, że wiele osób nie oczekuje czegoś, czego by nie chciało doświadczać. Stąd może takie złudne wyobrażenie o tym, jak przebiega epidemia. Choroba Covid-19 czy sam koronawirus, to jeden z tych, które rozpowszechniają się drogą kropelkową o stosunkowo wysokiej zakaźności. To przebiega podobnie w przypadku bardzo wielu innych chorób, więc nie do końca wiem, czemu mielibyśmy przewidywać, że sytuacja mogłaby być inna - podkreślił polityk.

– Każda osoba wokół siebie rozprzestrzenia tego wirusa. Przy dużej zakaźności i jednoczesnym poluzowaniu tych wszystkich zasad dystansu społecznego, wirus ma wolną drogę do bardzo wielu osób - wskazał. 

 

– Pamiętajmy, że przytłaczająca większość z nas nie ma tej oporności, bo po pierwsze: nie przechorowaliśmy tej choroby, po drugie: nie jesteśmy zaszczepieni. Specjalnie nie było na co liczyć. Nie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem, że ta choroba szerzy się tak szybko - dodał rozmówca.

– Mimo wszystko, wśród różnych złych wiadomości, jest również taka, która pozwala patrzeć na to bez takiego całkowitego pesymizmu. Mianowicie to, że zakażenie koronawirusem tylko w niewielkim stopniu powoduje rzeczywiście duże problemy zdrowotne albo zagrożenie życia. Przytłaczająca większość zarażonych to albo osoby bezobjawowe, albo słaboobjawowe. Zdecydowana większość zakażonych może być leczona w domu, spędzić ten czas w izolacji, nie narażając innych na zakażenie - ocenił były minister. 

– Musimy odwołać się tu do naszych doświadczeń z grypą. W wielu sytuacjach reagujemy naturalnie: jeśli ktoś w domu jest chory, to stara się nigdzie nie wychodzić, z nikim nie spotykać, pozostać w domu i to w jakiś sposób też hamuje tę zakaźność - podkreślił.

 

 

 

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze