Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rusza cykl najważniejszych rozmów ze śp. marszałkiem seniorem Kornelem Morawieckim. [DZIŚ, 21:35, PR24]

am 16:42 1 października 2019
Kornel Morawiecki / Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Dziś o godz. 21:35 na antenie Polskiego Radia 24 zostanie zainaugurowana seria rozmów z Kornelem Morawieckim. We wtorkowy wieczór stacja przypomni wywiad z marszałkiem seniorem, przeprowadzony przez red. Dorotę Kanię. Dyskusja miała miejsce w lutym br. – tuż po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego.

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku w Warszawie. Polski polityk i fizyk, założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej", organizacji walczącej o odzyskanie niepodległości.

W buncie studentów Marzec ‘68 sprzeciwił się ówczesnej władzy. Współpracował z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, pełnił rolę redaktora drugoobiegowego "Biuletynu Dolnośląskiego". Po 1980 roku był działaczem "Solidarności" we Wrocławiu, po wybuchu stanu wojennego działał w ukryciu.

Na czele "Solidarności Walczącej" stanął w 1982 roku. Organizacja stałą się jedną z najbardziej zakonspirowanych. Wydawała w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, organizowała audycje radiowe i manifestacje.

Ukrywał się najdłużej spośród wszystkich działaczy - aresztowano go dopiero w listopadzie 1987 roku i zmuszono do wyjazdu za granicę. Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju. Krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989.

Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności, krytykującej brak rozliczeń z komunizmem czy braku lustracji.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz'15. W 2016 roku odszedł z formacji i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni.

27 września 2019 roku odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku był kandydatem PiS w wyborach do Senatu z okręgu podlaskiego.

Już dziś rusza cykl rozmów, jakie dziennikarze przeprowadzili z marszałkiem seniorem Kornelem Morawieckim. Najważniejsze wywiady z legendą "Solidarności Walczącej" emitowane będą w Polskim Radiu 24 o godzinie 21.35. Dzisiejszego wieczoru stacja wyemituje rozmowę śp. Kornela Morawieckiego z redaktor Dorotą Kanią. Ta miała miejsce 11 lutego - kilka dni po śmierci śp. Jana Olszewskiego.

 

Źródło: TelewizjaRepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze