Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zobaczcie jak wyglądała nasza stolica 900 lat temu. Archeolog stworzył cyfrową wizualizację

AR 9:45 28 grudnia 2020
Film będzie gotowy już w marcu, ale jeszcze przed jego prezentacją archeolog udostępnił cyfrowe wizualizacjefacebook/@RekonstrukcjaGroduBrodno
Archeolog i grafik komputerowy, Mateusz Osiadacz odtworzył cyfrowo grodzisko Bródno Stare na Targówku. Dzięki stworzonym przez niego grafikom możemy przenieść się prawie o 1000 lat wstecz.

W Warszawie w okolicach X i XI wieku powstał pierwszy gród. Znajdował się na terenie dzisiejszego Lasu Bródnowskiego. Kilkaset lat temu był to teren bardzo wilgotny i w znacznej mierze zabagniony. Obecnie trudno jest wyobrazić sobie w tamtym miejscu osadę, ponieważ znajduje się tam las. Na szczęście dzięki pracy Mateusza Osiadacza możemy to zobaczyć na własne oczy. 

W 2019 roku Mateusz Osiadacz wygrał konkurs stypendialny miasta stołecznego Warszawy, w ramach którego ma za zadanie wykonać trójwymiarową rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska Bródno Stare na Targówku i stworzyć krótkometrażową animację. Film będzie gotowy już w marcu, ale jeszcze przed jego prezentacją archeolog udostępnił cyfrowe wizualizacje grodziska. Na grafikach widzimy m.in. klasyczną ''wikińską'' tarczę, chatę, w której znajduje się palenisko, drewniane czerpaki i stołki, a także przyrodę tego regionu.

- Grodzisko na Bródnie to najstarsza średniowieczna osada na terenie dzisiejszej Warszawy, dysponująca w dodatku systemem fortyfikacji. Miała charakter plemienny i w X wieku rozwijała się poza granicami oraz zwierzchnictwem państwa Piastów. Odkryte na terenie grodziska i jego bezpośrednich okolic znaleziska wskazują na liczne kontakty jego mieszkańców z odległymi regionami, a wykopaliska, starannie prowadzone od lat powojennych, pozwoliły określić funkcję wielu obiektów archeologicznych, wyjątkowo dobrze zachowanych jak na nasze warunki geograficzne - podkreśla na swoich mediach społecznościowych archeolog.

 - Mam nadzieję, że projekt przysłuży się rozpropagowaniu wiedzy o grodzisku na Bródnie, które jest stanowiskiem absolutnie wyjątkowym - podsumował.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze